پ. خرداد ۱۵ام, ۱۳۹۹

پایگاه اطلاع رسانی

حوزه علمیه امام صادق (ع) قزوین

تاریخچه مدرسه امام صادق (علیه السلام)

*تاریخچه

بانی مدرسه امام صادق (ع) فردی بنام مولی محمد کاظم طالقانی است. مولی محمد کاظم طالقانی جدّ اعلی مولی محمد تقی شهید ثالث و مولی محمد صالح برغانی صاحب و بانی مدرسه علمیه صالحیه و مولی محمد علی برغانی بوده است.

مدرسه در زمان صفویه ساخته شده است که نام مدرسه نوّاب بوده، و کوچکتر از مدرسه فعلی بوده است، در زمان پهلوی از مدرسه به عنوان دبستان دولتی به نام محمد قزوینی استفاده می شد. قسمت جلو مدرسه طرف خیابان پیغمبریه فروشگاه فرهنگیان قزوین بود، که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مدرسه از تصرف آموزش و پرورش بیرون آمده و یک باب خانه در قسمت شمالی آن خریداری شد و بر اصل مدرسه افزوده شده است و به همت امام جمعه محترم شهر مرحوم آیت الله باریک بین و بعضی از افراد خیّر در سال ۱۳۶۶ در دوره زعامت مرجع بزرگ و عالیقدر شیعه حضرت امام خمینی (ره) به حالت فعلی در بنایی جامع و زیبا در چهار طبقه درآمده است.

*محل تدریس محقق کرکی و ملا صدرا شیرازی و شیخ بهایی

از افراد مشهوری که در این مدرسه تدریس کرده اند می توان به مرحوم محقق کرکی، ملا صدرای شیرازی و شیخ بهایی اشاره کرد.

*بهره مندی از اساتید مجرب و دارای  حدود ۲۰۰ نفر متعلم

در حال حاضر در این مدرسه حدود ۲۰۰ طلبه در پایه های مختلف تحصیلی از پایه اول تا پایه دهم مشغول به تحصیل می باشند و کلاس های درس در دو نوبت صبح و عصر توسط اساتید مجرب برگزار می گردد.

پذیرش طلاب در مدرسه امام صادق(ع)، بصورت متمرکز است و افرادی که قصد تحصیل دارند باید در آزمون سراسری حوزه های علمیه شرکت کنند و بعد از مصاحبه، دوره اختبار و تثبیتی، برای تحصیل در مدرسه انتخاب می شوند. داشتن استعداد و توانایی تحصیل، سلامت جسمانی و داشتن انگیزه تحصیل از جمله ملاک های انتخاب و پذیرش طلاب است. قبل از آغاز درس ها، با دعوت از طلاب جدیدالورود و خانواده های آنان، مسائل مهم را به آنهاگوشزد کرده و طلاب نیز با مسئولین مدرسه آشنا می شوند

این مدرسه از بخشهای مختلف اداری ذیل تشکیل شده است:

۱٫مدیر۲٫معاون تهذیب۳٫معاون آموزش ۴٫معاون پژوهش ۵٫ مشاوره

1 thought on “تاریخچه مدرسه امام صادق (علیه السلام)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.