س. بهمن ۲۹ام, ۱۳۹۸

پایگاه اطلاع رسانی

حوزه علمیه امام صادق (ع) قزوین

حجت الاسلام والمسلمین مهدی رستم نژاد معاون آموزش حوزه های علمیه کشور در مدرسه امام صادق (ع) + عکس

به گزارش خبرنگار خبرگزاری مدرسه علمیه امام صادق (علیه السلام) استان قزوین حجت الاسلام والمسلمین  مهدی رستم نژاد معاون آموزش حوزه های علمیه کشور در جلسه ای که با حضور در جمع اساتید و مدیریت مدرسه صبح امروز در مدرسه امام صادق(علیه السلام) برگزار شد، ضمن تسلیت ایام تاسوعا و عاشورای حسینی و ماه محرم و تبریک شروع سال تحصیلی جدید به مواردی اشاره کردند.

اولین نکته این که ما خودمان به بررسي حوزه ها و مدارس علمیه استان ها مختلف کشور به صورت شهر به شهر پرداخته ایم تا ضمن بررسی دقیق و نظارت از انجام عملکرد های آموزشی هم آگاهی دقیق تری پیدا کنیم و همچنین اعزام گروهی از اساتيد قم به شهر های مختلف را در برنامه قرار دادیم تا با اساتید سایر حوزه های علمیه هم صحبت ها و انتقال تجاربی صورت پذیرد.

استادی بنام شريفي که در قزوین هم حضور پیدا کردند، ايشان روش كار رو به كادر و اساتيد آموزش و تبيين مي كنند. و اينكه برنامه آقاي شريفي به این صورت است که در كل كشور به صورت استان به استان حضور پیدا می کنند و در جمع اساتید روش كار و تدریس کتب و شیوه های مختلف آن ها را تبيين مي كنند

مثلا در كلاس اخلاق ، كتاب مخصوص استاد است نه اينكه این کتاب سطر بسطر در كلاس تدریس بشود، مثلا در کلاس های احكام، كتاب براي اساتید است و تشخيص اينكه کدام مباحث براي طلاب سيكلي گفته شود يا نه بر عهده اساتید است، مثلا كتاب بر بال قلم، دارای سرفصل های متعددی است که هر سر فصلي براي گروه سني متفاوت و گروه های مختلف است. و اگر خللی در آموزش از جمله نرسیدن به محدوده و غیره باشد، این مشکل از عدم توجيه اساتيد است نه محتوای کتب.

معاون آموزش حوزه های علمیه کشور ضمن بیان اینکه آيات انتخاب شده در تمام متون كتاب ها با انتخاب مسائل روز ، انقلاب و حكومت و… بصورت حساب شده و هوشمند هستند، فرمود: بيش از ٨٠٠٠ بار در ٢٩ متن كتب درسي در برنامه نظام جديد از آیات قرآن و بيش از ٤٠٠٠ بار از روايت های معصومین استفاده شده است.

ایشان با بیان اینکه تمام إضافات و مطالب غير مرتبط از کتب نظام قدیم حذف گرديده است و از محتواي كتاب ها هيچ چيز كم نشده بلكه مثالهاي آن احاديث و قرآني شدند و مباحث پژوهشي در آنها تلفيق شده است، ادامه دادند که هم اکنون در سراسر کشور تا سال گذشته بیش از ۲۴۸ مدرسه علمیه با برنامه های نظام جدید طلاب را آموزش می دهند و همه اینها به برکت اطلاع رسانی دقیق و آموزش شیوه ها و روش های تدریس این نظام آموزش جدید هست.

بعضا اگر مجموعه ای در گوشه ای از کشور مخالف با این برنامه باشند زمانی که توضیحات ما را مطلع شدند، توجيه مي شوند، چون اطلاع رساني ما ضعيف است و خيلي ها در جريان نيستند.

حجت الاسلام والمسلمین  مهدی رستم نژاد ادامه داد: در يك هفته بيش از ٦٠٠ نامه براي بنده مياد و ٤ نَفَر آن ها رو مطالعه و خلاصه آن ها را إرجاع مي دهند و همه ی مطالب بررسی می شود، همچنین تیم ما با وزرا، با نمايندگان مجلس، با اوقاف و … جلسات متعدد داريم و اینکه نمايندگان شوراي عالي حوزه همه روزه در مجلس نمایندگان حضور دارند. ایشان در پایان با اشاره به این نکته که دست مدير مدرسه در كلاس هاي اقتضايي باز است، ادامه دادند که دروس اقتضايي دروس آزاد نيستند بلكه ٨ باكس خالي هستند كه در واقع محتواي آن آزاد است و توسط مدير مدرسه بايد چیدمان بشودند.در برنامه سالانه حوزه ٤٠ روز وقت شناور داريم براي دروس اقتضائي، همچنين در مبحث نظام جديد در اثناي مباحث و متن اين مباحث مثل ولايت و حكومت و دفاع مقدس، امام و رهبري … كه در نظام قديم جاي ضعف بود در آيين نامه هاي جديد إبلاغ و گنجانده شده است. همچنین در ده ها رشته هاي تخصصي بحث حكومت و نظام سیاسی اسلام ديده شده و مباحث باقي مانده در آن هندسه كلي و نمودار درختی ديده و برنامه ریزی شده است. در ضمن كتاب هايي را به عنوان كتاب هاي بديل مانند ٤٠ حديث امام و إنسان ٢٥٠ ساله مقام معظم رهبری در برنامه قرار داده ایم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.