س. بهمن ۲۹ام, ۱۳۹۸

پایگاه اطلاع رسانی

حوزه علمیه امام صادق (ع) قزوین

معاون تبلیغ مدرسه امام صادق: وظیفه مبلغین در ایام محرم، بهره برداری از سنگر تبلیغ است.

وظیفه مبلغین در ایام محرم، بهره برداری از سنگر تبلیغ است.

به گزارش خبرگزاری «حوزه» از قزوین، حجت الاسلام سید محمد جواد حسینی صبح امروز در گفتگو با خبرنگار حوزه گفت: در میان دستورات اسلام، فریضه (امر به معروف) و (نهی از منکر) یکی از مهمترین دستورات و رگ حیات معنوی جامعه و عامل ترقی بشر به سمت هدایت و صلاح است.

اقامه فریضه امر به معروف و نهی از منکر به منظور اصلاح امت، هدف و نقشه ترسیم شده قیام خونین کربلا در وصیت نامه رهبر حماسه ساز آن، یعنی سید شباب أهل‌الجنه  «حضرت حسین بن علی بن ابی طالب(ع)» بود.

در این میان وظیفه خطیر روحانیت و مبلغین در ایام اقامه عزای حسینی و احیای شعائر والای نهضت جاویدان کربلا؛ بهره برداری مدبرانه، هوشمندانه و عالمانه از سنگر «تبلیغ» است تا اهداف محافل ماه محرم را ترسیم کرده و از بروز جهالت‌های گوناگون و بدعت‌های تلخ حول محور قیام حسینی محافظت نماید.

مبلغین اعزامی با یاری مدیران مساجد و هیئات دینی، انجمن‌های اسلامی و افراد متدین در جای‌جای ایران و جهان اسلام مجالس سخنرانی تشکیل می‌دهند و در زمینه عقاید، اخلاق، تاریخ اسلام، احکام شرعی، آداب معاشرت اسلامی و مسائل سیاسی مورد نیاز روشنگری می‌کنند. نقش این مجالس در تقویت دینداری، شبهه‌زدایی، امیدبخشی و آگاهی آفرینی و تحکیم و عدالت و اخلاق و تجدید حیات دینی جامعه و در یک سخن در اقامه معروف‌ها و کاهش منکرات قابل انکار نیست.

همچنین رهبری در دیدار با مبلغین در آستانه محرم اشاره فرمودند که عاشورا یک حادثه‌ی تاریخىِ صرف نبود؛ عاشورا یک فرهنگ، یک جریان مستمر و یک سرمشق دائمی برای امت اسلام بود. حضرت ابی‌عبداللَّه (علیه‌السّلام) با این حرکت – که در زمان خود دارای توجیه عقلانی و منطقی کاملاً روشنی بود – یک سرمشق را برای امت اسلامی نوشت و گذاشت. این سرمشق فقط شهید شدن هم نیست؛ یک چیزِ مرکب و پیچیده و بسیار عمیق است.

تبلیغ یعنی چه؟ تبلیغ یعنی رساندن؛ باید برسانید. به کجا؟ به گوش؟ نه؛ به دل. بعضی از تبلیغ‌های ما حتی به گوش هم درست نمیرسد! گوش هم حتی آن را تحمل و منتقل نمیکند! گوش که گرفت، میدهد به مغز؛ قضیه این‌جا نباید تمام بشود، بلکه باید بیاید در دل نفوذ و رسوخ کند و به هویت ما هویت مستمع – تبدیل شود. تبلیغ برای این است. ما تبلیغ نمیکنیم فقط برای این‌که چیزی گفته باشیم؛ ما تبلیغ میکنیم برای این‌که آنچه را که موضوع تبلیغ است، در دل مخاطب وارد شود و نفوذ کند. آن چیست؟ آن، همه‌ی آن چیزهایی است که در اسلام به عنوان ارزش، مورد حمایت جان و حرم و ناموس حضرت ابی‌عبداللَّه (علیه‌السّلام) قرار گرفت، که همه‌ی پیغمبران و اولیای الهی دیگر و وجود مقدس رسول‌اللَّه هم همین‌طور عمل کردند، که البته مظهرش حسین‌بن‌علی (علیه‌السّلام) است. ما میخواهیم منطق دین، ارزش‌های دینی، اخلاق دینی و همه‌ی چیزهایی را که در بنای یک شخصیت انسانی بر مبنای دین تأثیر دارد، تبلیغ کنیم؛ برای این‌که مخاطب ما به همین شخصیت دینی تبدیل شود.

در پایان باید اشاره کنم که کار تبلیغ، کارِ بسیار بزرگ و مؤثری است و اینکه امروزه ما برکات تبلیغ‌های گذشته را می بینیم و این برکات دفعی و آنی نیست؛ طولانی مدت است.

1 thought on “معاون تبلیغ مدرسه امام صادق: وظیفه مبلغین در ایام محرم، بهره برداری از سنگر تبلیغ است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.